Sport
Tisk článku

Lední hokej v Bernarticích

Hokejový tým TJ Sokol Bernartice již nehraje žádnou soutěž v ledním hokeji. 

 Lední hokej v BernarticíchHokejové oslavy v Bernarticích. V neděli 27. února se na milevském zimním stadionu sešlo několik generací bernartických hokejistů. Tento den byl první částí oslav letošního výročí 60. let Sokola „Bivoje“ Bernartice v organizovaných soutěží. V rámci posledního mistrovského zápasu letošní sezony OPMHL Bernartice – Zbelítov se všichni zúčastnění fotili do kalendáře, který bude vydán k tomuto výročí na podzim letošního roku. Poté sehráli staré gardy Bernartice krátký přátelský zápas.
Sešlo se hodně hráčů a funkcionářů současných i minulých. Spousta lidí se potkala po letech a zavzpomínala na společné zážitky. Sešli se v mnoha případech lidé, kteří se neviděli spoustu let. Všichni prožili příjemné odpoledne a skvěle se bavili.
Trocha historie: Historie hokeje sahá v Bernarticích až do roku 1936. Tehdy začala skupina nadšenců z Bernartic holdovat světovému sportu zvaný lední hokej. Zápasy se hrály na rybníků Zámecký pod hlavičkou Tělocvičná jednota Sokol Bernartice s mužstvy z okolních vesnic. Hrálo se až do roku 1940 a poté byla činnost přerušena. Začalo se znovu až v roce 1945. V sezoně 1950-51 byla poprvé podána přihláška do soutěží Okresního přeboru Milevska a byl založen „Oddíl hockeyový“. Až do roku 1963 se hrálo na přírodním kluzišti, které bylo vybudováno na rybníku Zámecký.
Mezi lety 1963 a 1977 začíná nejslavnější období v hostorii hokeje v Bernarticích. Byl vybudován přírodní hokejový stadion U sokolovny a až do roku 1969 jsme se stali několikrát vítězi okresního přeboru. Po několikaletém působení v krajské soutěži - 1.A třída - jsme ji v roce 1974 vyhráli a postoupili do krajského přeboru. 
V této první sezoně dosáhl bernartický hokej obrovského úspěchu, když deklasoval všechny soupeře, mezi kterými byla i dnes slavná mužstva z okresních měst jihočeského kraje. Skončili jsme první s náskokem 8 bodů. 2 roky se hrála v Bernarticích hokejová divize s takovými soupeři jako jsou VS Tábor, Soběslav, Hluboká a další. V roce 1977 byly divize v naší republice zrušeny většina oddílů sestoupila do KP.
V bernartickém hokeji se za těch 60 let vystřídalo mnoho hráčů. V mnoha případech to byly celé rodiny. Pamětníci rádi vzpomenou na mnoho bratrských dvojic, ale i otce a syny, kteří reprezentovali Sokol Bernartice. Letos slavíme významné výročí a oslavy budou pokračovat v září před začátkem další sezony.
Ale hokej v Bernarticích není jenom minulost. Je to i současnost a hlavně budoucnost. Přestože hokej je finančně velmi náročný sport, tak mnoho mladých hráčů z Bernartic a okolí působí v mládežnických družstvech Milevska, Písku a Tábora. To je něco, co je pro hokej velmi důležité – nejen ten bernartický – a dává to naději, že se hokej u nás bude dále hrát. Doufejme, že ještě minimálně dalších 60 let.Lední hokej v Bernarticích

 

Dne 24.9.2011 oslavy vyvrcholily.

Členové Sokola Bernartice slavili 60let založení oddílu ledního hokeje v Bernarticích.

Jak jsme již psali v březnu letošního roku na těchto stránkách, v Bernarticích letos slaví 60 let od založení oddílu ledního hokeje při TJ Sokol Bernartice. Za tu dobu se v barvách „Bivoje“ vystřídalo mnoho hráčů a funkcionářů. Přestože se to dnes zdá téměř nemožné i větších městech, tak do historie bernartického hokeje patří i družstva žáků a dorostu a také krátké působení „B“ mužstva mužů.

Dne 24. září se konala v bernartické Sokolovně Výroční členská schůze TJ Sokol Bernartice. Vyvrcholily tak oslavy letošního výročí 60 let od založení oddílu ledního hokeje při TJ Sokol. Na sále se sešlo mnoho lidí kamarádů a spoluhráčů současných i minulých. První část oslav se konala letos v únoru, na konci hokejové sezony našeho oddílu. Byl sehrán hokejový zápas mezi starými gardami a fotili jsme se do kalendáře na rok 2012, který je nyní v prodeji.
V úvodní zprávě se předseda TJ Jaroslav Suchan věnoval činnosti TJ od minulé Výroční schůze konané 5. dubna 2008. Celou zprávou se vinula jako nit myšlenka o penězích a financovaní činnosti našich sportovních oddílů. Po omezení a zastavení toku peněz od Sazky je to jedna z nejdůležitějších otázek nejen naší TJ. Poté následovaly zprávy z činnosti jednotlivých sportovních oddílů.
Celá oficiální část pozdního odpoledne a večera vyvrcholila předáním cen současným a bývalým hráčům a funkcionářům. Celkem bylo odměněno 42 členů oddílů LH. Nelze je tady všechny vyjmenovat, ale za zmínku stojí především tito lidé: zakládající členové oddílu LH Žižka Jindřich, Charvát Ladislav a Fučík Antonín st. Z kategorie veteráni Veselý J., Kostohryz V., Václavík V., Dušek J., Dušek St. st., Jelínek J., Syrovátka M., Souhrada Vladimír st., Kolář Zd. , Mára P. a Schorník Václav starší, který  byl dlouhá léta kapitánem bernartického hokejového mužstva od A třídy přes divizi a ještě dlouho potom. Dnes dělá kapitána Václav Schorník mladší již více než 10 let, tedy jde po vzoru svého otce. Dále současní a dlouholetí hráči Schorník Václav ml., Souhrada Vladimír ml., Souhrada Zdeněk, Cícha Antonín, Jiroušek Libor a Miadok Petr.
Za zvláštní zastavení ovšem stojí 2 ocenění hráči – Březina Tomáš a Šťastný Milan. Šťastný Milan – nejvíce odehraných zápasů v historii Bernartic. Číslo 301 hokejových zápasů je jistě úctyhodných - vsítil 72 golů. Březina Tomáš – nejlepší střelec hrající v dresu Bernartic. 293 vstřelených gólů ve 162 zápasech.
V současné době se oddíl pravidelně účastní soutěže Okresního přeboru – Milevské hokejové ligy, kde se drží na předních místech. Na závěr všech oceńování se všichni shodli, že „trenérem desetiletí“ se stal Jaroslav Suchan II, který tzv. „žezlo“ a největší tíhu starostí o bernartické hokej převzal po svém otci.
Oceněním hráčů byla ukončena oficiální část večera. Poté se konala večeře a začala taneční zábava, která končila až v pozdních večerních hodinách. Všichni přítomní se dobře bavili a odcházeli spokojeně domů.
Na závěr nezbývá než poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě celé akce a také našim sponzorům, bez kterých bychom dnes již nemohli fungovat. J

ar. Suchan.

Tisk článku