Oznámení
ikona článku

CESTA DO POLSKA TAM A ZASE ZPÁTKY - ZŠ Bernartice

V úterý 28. května brzy ráno vyrazila velká část druhého stupně na poznávací zájezd do Polska.

Naše putování mělo začít v Ostravě, kde jsme se nejdřív vyšplhali na Bolt Tower v areálu DOV a poté jsme pokračovali do Landek parku, kde nás čekal Velký báňský okruh - expozice o důlním záchranářství a důlní expozice s fáráním do dolu Anselm v původní těžební kleci. Dokonce jsme si také vyzkoušeli zkušební cestu, kterou musí každý báňský záchranář splnit. Největší dojem na nás ale udělala původní řetízková šatna.

Druhý den jsme se vydali do koncentračního tábora Osvětim - Březinka. Přestože měli mnozí z nás z tohoto prostředí strach, byli jsme nakonec rádi, že jsme našli odvahu a Osvětim jsme nevynechali z našeho programu. 

Dojmy z Osvětimi měl každý možnost zpracovat po svém cestou do Krakova. Hned po ubytování jsme plni nadšení vyrazili objevovat krásy tohoto královského města. A ani Krakov nás nezklamal. Různé obchůdky, uličky plné kaváren a restaurací a v neposlední řadě královský hrad Wawel - nevěděli jsme, kam se dívat dřív. Každý z nás si tu něco našel. Někdo hledal typické krakovské suvenýry pro své blízké, někdo pro sebe, někomu stačilo jen se posadit na rynek glowny a pozorovat ten mravenčí ruch všude kolem. 

Že zážitků není nikdy dost se potvrdilo hned další den, když jsme vstoupili do prostoru solných dolů Wieliczka. Dvouhodinová prohlídka utekla jako voda a komu se nepodařilo koupit něco malého v Krakově, napravil to právě tady. Vždyť každý ví, že sůl je nad zlato!

Naše polské dobrodružství uteklo jako voda a nám nezbývalo, než se vydat na cestu domů. Aby ten šok z návratu ale nebyl tak velký, zastavili jsme se ještě v Sovích horách, kde je hluboko v lesích schované tajné podzemní město vybudované Němci za druhé světové války. A opět jsme nelitovali. Monumentálnost díla, které Němci naštěstí nestihli dokončit nám vzala dech. 

Zbytek cesty domů už jsme jen plánovali, kam bychom mohli vyrazit příště. A že těch míst zaznělo! Tak uvidíme…

ZŠ Bernartice