Oznámení
ikona článku

24. ročník hasičské soutěže o Srlínský pohár „Memoriál Ladislava Boušky“

U říčky Smutná v Srlíně se v sobotu 29. června odehrál 24. ročník hasičské soutěže O srlínský pohár, která je memoriálem bývalého starosty Bernartic Ladislava Boušky.

Historie hasičské soutěže v Srlíně se začala psát v roce 1999 pod názvem O srlínský putovní pohár. Po úmrtí oblíbeného bernartického starosty se stala memoriálem na jeho památku a postupem času se přestalo hrát o putovní pohár.

Pro děti bývala soutěž v Srlíně znamením, že právě začaly letní prázdniny. Konala se téměř vždy první prázdninovou sobotu a i počasí bývalo letní, přesně jako letos. Počty týmů se během let také měnily. Nejčastěji se soutěže účastnilo kolem 18 týmů, v roce 2004 to bylo dokonce 29 týmů. Tak jako na jiných soutěžích, i zde se v posledních letech projevil úbytek dospělých družstev. Letošní účast byla poměrně pěkná, přijelo 21 týmů.

Díky tropickému počasí byla všechna místa pod připravenými stany rychle obsazena a všichni se od samého začátku chladili studenými nápoji z místního výčepu. Samotným soutěžícím se do té výhně vůbec nechtělo. Srlínská soutěž se od ostatních velmi odlišuje a pro soutěžní družstva je zpestřením hasičské sezóny. Útok je zajímavý tím, že se voda saje z říčky Smutná a hadice se musí spojovat až mimo základnu. Neobvyklá je i startovní čára, která je z jiné strany základny než jsou družstva zvyklá z jiných soutěží. Požárnímu útoku předchází štafeta dvojic. Celkový výsledek družstva je tedy složen ze dvou časů, sčítá se útok a štafeta. Letošních 21 týmů bylo rozděleno do čtyř kategorií, startovalo tedy osm mužských, tři ženské týmy, tři týmy veteránů se stříkačkou PS 8 a sedm dětských družstev.

Jako první přišly na řadu štafety. V kategorii dospělých byly některé týmy potrestány vteřinami navíc z důvodu porušení pravidel soutěže. Útoky dětí probíhaly se sáním z kádě, jak jsou děti zvyklé z pohárových soutěží. Nováčkem v soutěži byl Křižanov. Ovšem jen v té dětské. Muže z Křižanova si zde pamatují všichni, protože před mnoha lety často ze Srlína odváželi poháry. Nyní se v Křižanově podařilo postavit alespoň dětský tým. Po ukončení útoků následovalo ihned vyhlášení dětské kategorie. Každý mladý hasič byl oceněn medailí, sladkostí a všechny týmy získaly pohár.

Tak jak to bývá na každé soutěži, někomu se dařilo více, jinému méně. Jak se někteří diváci shodovali, byla by to nuda, kdyby měli všichni útok bez chybičky. Týmy veteránů ze Srlína a Bernartic se při útoku potýkaly s technickými problémy na stroji, ženám z Drhovic se po problémech na rozdělovači již nepodařilo nasát vodu, a tak skončily s neplatným pokusem. Týmu Svatkovice - Rákov dorazila voda k rozdělovači ve chvíli, kdy ještě nebyly hadice zapojené na patřičných místech, diváky oblíbené zapojení jedné hadice do kruhu se povedlo týmu mužů z Rataj. Chybu bravurně napravili, ale v zápalu boje připojili obráceně hadice na rozdělovači.

Sílu a odhodlání předvedli muži ze Srlína při rozvazování uzlu na "céčkové " hadici - a povedlo se. Levý proudař z Jestřebic dal silným proudem vody do pohybu celý levý terč a od té chvíle tento terč skoro všechny následující týmy posílaly k zemi spolu se sraženou plechovkou. Tým Bernartic nabídl po ukončení útoku divákům příjemnou spršku. Všechny kolize se naštěstí obešly bez zranění a závodníci je přešli s humorem.

Poháry za 1. místa si odvezli muži z Jestřebic, ženy z Dražic, děti ze Sepekova (stejně jako v loňském roce) a veteráni Svatkovice - Rákov. Zábava na louce u potoka pokračovala do pozdních nočních hodin. K dobré náladě hrál Teplický drak.

Výsledky - součet časů štafety a požárního útoku

Muži

1. Jestřebice 61,60, 2. Drhovice 71,06, 3. Dražice 71,19, 4. Rataje 80,69, 5. Srlín 82,44, 6. Svatkovce - Rákov 84,90, 7. Zběšičky 90,21, 8. Bernartice 91,60. 

Nejrychlejší štafetu měly Drhovice (28,00) před Dražicemi (28,34), Jestřebice byly ve štafetě třetí (28,35). 

Veteráni s PS 8

1. Svatkovice - Rákov 91,47, 2. Bernartice 105,34, 3. Srlín 169,91

Ženy 

1. Dražice 71,72, 2. Rataje 87,78, 3. Drhovice - neplatný pokus v útoku, ve štafetě byli druzí

Děti

1. Sepekov 52,56, 2. Rataje A 57,94, 3. Bernartice A 64,57, 4. Bernartice B 74,84, 5. Drhovice st. 77,16, 6. Rataje B 83,24, 7. Křižanov 100,97