Oznámení
ikona článku

Vzpomínka na MUDr. Vlastu Kálalovou-di Lottiovou

Ve středu 15. února 2023 uběhne 52 let od úmrtí významné bernartické rodačky, doktorky Vlasty Kálalové – Di Lottiové. Zemřela v písecké nemocnici v úterý 15. února 1971.

Vlasta Kálalová se narodila v Bernarticích 26. října 1896 v rodině pokrokového učitele, redaktora králíkářských časopisů a místního kronikáře, Jana Kálala. Vychodila zde obecnou i měšťanskou školu. Již za středoškolských studií v Praze si osvojovala znalost nejen evropských jazyků - ruštiny, němčiny, francouzštiny, italštiny, angličtiny, novořečtiny a španělštiny, ale také turečtiny, perštiny a arabštiny. Po maturitě na gymnáziu začala studovat lékařskou a zároveň filozofickou fakultu, kde se soustředila na orientální jazyky. Slavnostně promována byla 18. února 1922. Po praxi na klinice v Brně a v nemocnici v Lounech, vybavena znalostí 13 jazyků, nastoupila v roce 1924 cestu na Střední východ. Nejprve do Turecka – do Cařihradu, kde pracovala na různých klinikách. Po půlročním působení odcestovala do Iráku – do Bagdádu, kde v dubnu 1925 založila chirurgické sanatorium. Jejím cílem bylo položit zde základ pro větší československý ústav k bádání v oboru tropických chorob. Kromě lékařské praxe se Kálalová věnovala v Iráku sběru hmyzu. Zaslala odtud pražskému Národnímu muzeu přes půl miliónu exemplářů. Pro nepochopení v místě i u institucí v Československu, hlavně ale pro vážné onemocnění, se Vlasta Kálalová s manželem – Italem Giorgiem Di Lottim  a dětmi Radborem a Lydií – vrátila do rodných Bernartic. Zde 8. května 1945, na konci 2. světové války, fašisté zabili jejího manžela, obě děti i jejich služku.

Větší zdravotní problémy se u paní doktorky začaly projevovat už od podzimu 1969 a téměř celý rok 1970 prožila střídavě v písecké nemocnici, těžce se pohybující, většinou upoutaná na lůžko. Zde o ni pečoval primář nemocnice, MUDr. Miroslav Macháček, se kterým se paní doktorka znala ještě z působení na pražské klinice.

Zemřela v úterý 15. února 1971. Občanský pohřeb se konal v sobotu 20. února.

U příležitosti 20. výročí od úmrtí paní doktorky, v únoru 1991, umístili Bernartičtí na dům, kde prožila řadu let, pamětní desku. Slavnostní odhalení tehdy provedl generál Ing. Rudolf Krzák, jeden z jejích nejbližších přátel.            

O posledním státním svátku Československa, 28. října 1992, byla Vlasta Kálalová – Di Lottiová vyznamenána in memoriam Řádem T.G. Masaryka.

Životní příběh paní doktorky si připomeneme v den státního svátku – v  pondělí 8. května 2023 - přímo u jejího domu, kde sehrají pražští herci, Jana Plodková a Roman Zach, scénickou koláž z jejího života. Příběh vznikl volně na motivy hry Lenky Jungmannové a dostal název ISTYKLÁL.

Pohřeb_1Pohřeb_2Pohřeb_3Pohřeb_4Pohřeb_5Pohřeb_6Pohřeb_7Pohřeb_8