Oznámení
ikona článku

Bernartický sekáč

Jubilejní, 10. ročník soutěže v sečení kosou „Bernartický sekáč“, se uskutečnil v sobotu 20. května 2023 na louce pod památníkem na Posvátném.

Soutěže se zúčastnilo 30 sekáčů a to většinou ze vzdálenějších míst. Mladistvý sekáč byl pouze jeden – Pavel Doubek z Nálesí u Chyšek. Sekáčů od nás a blízkého okolí bylo také poskromnu. Potěšila nás ale větší účast žen (celkem 7).  Celou akci moderoval „emeritní“ ředitel soutěže a bývalý předseda našeho Zemědělského družstva Pavel Novotný za pomoci starosty Pavla Souhrady a současného předsedy Zemědělského družstva Ing. Pavla Rozhoně. K dobré pohodě zahráli muzikanti z Radětic, kteří se zastavili u blízkého Domova s pečovatelskou službou v Bechyňské ulici a písničkami potěšili místní obyvatele.
Každý sekáč byl odměněn malou pozorností a tradiční perníkovou medailí. Vítěz si odnesl uzenou kýtu, krásný dort dostal nejmladší sekáč a nejlepší žena. Oceněn byl i nejstarší sekáč – bernartický Václav Schorník. Cenu za nejlepší pokos dostali dva soutěžící – Václav Hroch z Radvánova a Jana Sokolová ze Strakonic.
Putovní cenu pro nejlepšího muže a ženu věnoval nováček naší soutěže,  pan Vlastimil Sýkora z Třebechovic pod Orebem, který se také zařadil do kategorie Nejvzdálenější účastník.  Na dřevěných, ručně vyřezávaných toulcích,  bude zveřejněno jméno nejlepšího muže a ženy soutěže.
Poděkování patří všem, kdo připravili  tuto soutěž – naší pracovní skupině pod vedením Ivy Sismilichové,  časoměřičům a zapisovatelům -  Jaroslavě Sušerové, Ireně Třískové, Pavle Čížkové, Daně Růžičkové, Standovi Kuntovi, Pavlu Rozhoňovi a Zbyňkovi Teskovi, ale i mladým pomocnicím Elišce Čihákové a Nikole Jirsové. Za zajištění občerstvení děkujeme Jindřichovi Čeňkovi ze Srlína a za krásné počasí tam nahoru -  bylo na co koukat.