Obec Bernartice

Aktuality

Zasedání zastupitelstva obce Bernartice dne 29.4.2014 - pozvání

Veřejné zasedání zastupitelstva obce Bernartice se bude konat v úterý dne 29. dubna 2014 od 19,00 hodin v kulturním domě v Srlíně. Všichni jste srdečně zváni.

1.máj v Bernarticích - pozvánka na jarmark

Zveme všechny spoluobčany na tradiční prvomájový jarmark na náměstí do Bernartic. V zasedací místnosti obecníhoúřadu bude výstava léčivých a exotických rostlin, na chodbě radnice výstava "Válečný rok 1942" a v obecní knihovně v době od 9,30 do 11,00 hodin výstava ke 100. výročí narození Generálmajora Rudolfa Severina Krzáka. Plakát.

100. výroči narození generála Rudolfa Severina Krzáka

100. výroči narození generála Rudolfa Severina KrzákaV pátek dne 4. 4. 2014 se konala vzpomínková akce ke stému výročí narození generála Rudolfa Severina Krzáka.Proběhlo položení venců a květin na hrob generála Krzáka, odhalení pamětní desky na rodném domě a poté v sokolovně vzpomínkový podvečer s předáním pamětních ocenění. Více ve fotogalerii.

Povídání o vinutých perlách

Povídání o vinutých perláchPětačtyřicet žen z Bernartic a blízkého okolí se sešlo ve středu v podvečer v přísálí sokolovny, aby se seznámily s výrobou skleněných vinutých perel, ze kterých se kdysi na Šumavě vyráběly zvláštní, v našem kraji neznámé, krásné šperky. Tuto tradiční výrobu obnovila jako své hoby paní Hedvika Zahálková, povoláním šumavská hajná. K této zálibě ji přivedly drobné nálezy skleněných perel, úlomků skla, někdy i korálků v potocích a místech bývalých sklářských hutí. Paní Hedvika předvedla a slovem provázela, jak v plameni sklářského hořáku taví tyčky skla různých barev, jak se tato tavenina navíjí na kovové špejle namočené do speciální hmoty, aby perle šly po vychladnutí stáhnout. Povídání o vinutých perláchV průběhu předvádění se také prohlížela řada výrobků: jednotlivé perle, náušnice i větší náročně zdobené perle, které se dají nosit jako šperk. Velmi zajímavá byla možnost vyrobit si pod vedením paní Hedviky vlastní perlu. A tak se několik žen přesvědčilo, že toto tradiční a náročné řemeslo vyžadující trpělivost, pečlivost a nadšení přináší doslova přetavenou krásu přírody v nádherný skleněný šperk. Všechny účastnice večera se rozcházely s pocitem, že se opět seznámily s něčím novým v příjemném prostředí a milé společnosti. Díky patří paní Zahálkové a Marii Veverkové, která ji ze Šumavy do Bernartic pozvala.                                              Ludmila Veverková

 

Sobotní provoz bernartické pošty

Od 1. 3. 2014 zrušila Česká pošta sobotní provoz své pobočky v Bernarticích. Rada obce a zastupitelstvo obce s tímto krokem nesouhlasí a podpořilo starostu jednáním s představiteli České pošty. Jednání proběhlo v úterý. Představitelům pošty byly sděleny naše požadavky se zdůvodněním. Česká pošta odůvodňuje zrušení sobotního provozu především ekonomikou s tím, že sobotní provoz je extrémně drahý a málo využitý. Případné opětovné zavedení by mohlo být kompenzováno omezením provozu ve všední den. K nahlédnutí je text dopisu obce Bernartice. Česká pošta se k tomuto písemně vyjádří.Text odpovědi bude také zveřejněn. Text dopisu.

Letní svoz komunálního odpadu

Firma COMPAQ Votice oznamuje, že dne 31. 3.2014 bude poslední zimní termín svozu popelnic. Tímto dnem začíná letní svoz, tedy každých 14 dní. První LETNÍ SVOZ popelnic bude dne 14.4.2014 a dál každý další SUDÝ týden, vždy v pondělí.

Kompostéry - výzva k podání žádosti o přidělení.

Obec Bernartice vyzývá trvale bydlící občany na území obce k podání žádostí o přidělení kompostéru. Obec bude kompostery přidělovat dle dotačních podmínek. Výzva.

Divadelní představení v Srlíně.

Divadelní představení v Srlíně.V sobotu dne 22. 3. 2014 se konalo v Srlíně další vystoupení Divadelního souboru SDH Božejovice. Letos s nastudovanou hrou Pavla Rudy Maříka "Chyťte zloděje". Jako každý rok se ochotnickému souboru podařilo zaplnit sál místního kulturního domu do posledního místečka. Po divadelním představení se Ti, kteří zůstali pobavili při hudbě pana Cézy. Pár fotek ve fotogalerii.

3. bernartická heligonka

3. bernartická heligonkaV sobotu dne 22. března 2014 se v bernartické sokolovně konal již třetí ročník přehlídky heligonkářů. V letošním ročníku vystoupilo mnoho známých tváří, ale i několik nových muzikantů, kteří se ucházelio přízeň posluchačů. Více ve fotogalerii.

IX. ples obce Bernartice

IX. ples obce Bernartice V pátek 14. března 2014 se konal v Bernarticích v sokolovně již devátý obecní ples.  K tanci a poslechu tentokrát hrála skupina Sextet band z Písku. Překvapením večera bylo vystoupení členů skupiny REVERS KABARET PARODI z Týna nad Vltavou. Foto ve fotoalbu.

Děkujeme  všem, kteří se podíleli na přípravě plesu a také všem sponzorům, kteří přispěli finančně nebo věcnými dary do tomboly.

Naopak se omlouváme všem, kterým jsme způsobyly trable se situací, která nastala v průběhu večera a sice nefunkčností (ucpáním) sociálního zařízení v celé sokolovně.  

 

Informace k rekonstrukci Žďákovského mostu

Vedoucí ODSH Ing. Klasa z Krajského úřadu zajistil informaci Ředitelství silnic a dálnic k plánované rekonstrukci Žďákovského mostu. Stav je následující.

Charitativní sbírka oděvů.

Charitativní sbírka oděvů.Obec Bernartice opět uspořádala pro Diakonii Broumov charitativní sbírku oděvů a opět byli naši občané ochotni darovat potřebné věci. Za Diakonii jim děkujeme.

Blahopřání k životnímu jubileu.

29. února 1924 se v Kolišově narodily a "dnešní den" - 28. 2.2014 společně slaví krásné kulaté narozeniny paní Miloslava Blažková, rozená Mikšovská, a paní Růžena Procházková, rozená Komárková.

Událost, dalo by se říci nikterak zvláštní, kdyby .... . se obě dámy nenarodily právě 29. února, obě v Kolišově, obě téměř ve stejnou hodinu a pár kroků od sebe, stejně jako dnes, kdy žijí obě v Bernarticích a opět pár kroků od sebe a kdyby ty narozeniny nebyly tak krásně kulaté.   Oběma oslavenkyním přejeme hodně zdraví, pohody a hodně hodně krásných okamžiků, které jim určitě pomáhají mít stále dobrou náladu a životní optimismus.

V zastoupení všech občanů přeje starosta.

Sokolovna v Bernarticích obměňuje vybavení.

Sokolovna v Bernarticích obměňuje vybavení.Devadesát nových židlí a patnáct stolů do sokolovny vyrobila firma PF nábytek ve Veselíčku za celkovou cenu 170 000,- Kč. Jak se u nových stolů a na nových židlích sedí odzkoušeli bernartičtí hasiči v sobotu 15. února na tradičním hasičském plese.Sokolovna v Bernarticích obměňuje vybavení.Sokolovna v Bernarticích obměňuje vybavení.

Přehled srážek - informativně

Přehled srážek v Bernarticích od roku 2006 s členěním po měsících. Zajímavou statistiku nám zpracovala Mgr. Dana Růžičková. Děkujeme.

Oprava bytu v sokolovně

Oprava bytu v sokolovněOpravu bytu v bernartické sokolovně provádí firma Charypar z Bernartic. Byt projde kompletní rekonstrukcí. Nové podlahy, příčky, otlučení omítek a nahození stěn i stropů, nové rozvody elektřiny, nové plynové topení, okna, dveře, vodoinstalace, odpady. Rozpočet opravy je na 314000,- Kč. Nový správce sokolovny by se mohl nastěhovat začátkem léta.Oprava bytu v sokolovněOprava bytu v sokolovněOprava bytu v sokolovněOprava bytu v sokolovně

František Mikolášek - životní jubileum

František Mikolášek - životní jubileum19. 2. oslaví devadesáté narozeniny bernartický rodák a čestný občan Bernartic, autor knih o bernartické historii a především velký bernartický patriot pan profesor František Mikolášek. Vše nejlepší a především zdraví a elán do další práce přejí BERNARTIČTÍ. Za obec Bernartice: Pavel SouhradaFrantišek Mikolášek - životní jubileum. Pár fotografií ve fotogalerii.

S gratulecí k devadesátým narozeninám bernartickému rodákovi a patriotovi panu Františku Mikoláškovi přišli i zástupci obce Bernartice, starosta Pavel Souhrada a místostarosta Jaromír Fuka. Narozeninový dort se symbolickou podkovou pro štěstí vyrobilo a darovalo pekařství pana Františka Malého.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
2014 02 18 František Mikolášek 90.doc František Mikolášek - životní jubileum 38.9 Kb
2014 02 18 Mikolášek vydané knihy.pdf František Mikolášek - životní jubileum 1175.4 Kb

Nezvaná návštěva na radnici

Nezvaná návštěva na radniciVe středu 15.1.2014 přibližně ve 21,15 došlo ke vloupání do budovy radnice. Pachatel si počínal velice zručně, se znalostí prostředí. Do budovy se dostal z části od školy vylomením dveří, odpojil telefonní ústřednu, vylomil další dveře v horní části radnice a odpojil zabezpečovací zařízení. Rozbrusem otevřel trezor a dále řádil v kancelářích. Vyhazoval obsah šuplíků a skříní. Z kanceláře odcizil notebook, z trezoru hotovost ve výši 53 000,- Kč. Škoda na dveřích a ostatním zařízení kanceláří je přibližně 20 000,- Kč, škoda na historickém trezoru, který přežil první republiku, nacistické řádění v Bernarticích, epochu národních výborů, Ruskou invazi v roce 1968 i sametovou revoluci, je nevyčíslitelná. Foto.

Zpívání v kostele 2013

Zpívání v kostele 2013Jako každým rokem, tak i v předvánoční čas 2013 se v kostele sv. Martina v Bernarticích konalo vystoupení. Pod vedením Mgr. Milady Jirouškové zaspíval sbor složený z dětí školou povinných ale i vyšlých, ale věrných sboru mnoho koled. Opět se kostel zaplnil do posledního místa. Více ve foto.

Silvestrovský pochod 2013

Silvestrovský pochod 2013Slavnostní patnáctý ročník silvestrovského pochodu Kolem Bernartic jsem zahájili před bernartickou radnicí. V letošních střípcích z historie se věnovala průvodkyně Ludmila Veverková třem nejvýznamnějším budovám – kostelu sv. Martina, radnici a škole. Pořadatel pochodu, starosta obce Pavel Souhrada, přivítal pochodníky a prozradil, že cílem je vesnička Bojenice. Poté se vydal „průvod“ (tradičně zhruba 200 lidí) Týnskou ulicí k areálu zemědělského družstva. Předseda ZD Pavel Novotný se pochlubil nejen vzorným areálem a hospodařením družstva, ale mohli jsme i nahlédnout do některých provozů. Přítomní byli jistě některými údaji mile překvapeni. Do Bojenic jsme se vydali dvěma trasami různé náročnosti. V Bojenicích nás přivítal pan Aleš Kroupa a předvedl nám novou „hasičárnu“, slavnostně otevřenou v letošním červenci.

Z historie jsme si připomněli, že se v Bojenicích narodil 16. 5. 1792 farář a pozdější děkan v Bechyni František Sláma. „Byl jedním z nejznamenitějších kněží buditelů, prosazoval výuku češtiny a podnikal také sbírky na chudé. “ (Chleborád: Popis okresu bechyňského)

Předseda ZD i starosta obce seznámili přítomné se současnými událostmi a hospodařením obce. Před námi však byla ještě prohlídka sběrného dvora, kde byl pochod slavnostně zakončen. Více ve foto.

Když se setmělo, odstartoval pan Marek Jiroušek z Podolí velkolepý ohňostroj, při kterém se tajil dech, ozýval se jásot a potlesk a mohlo by nám ho závidět kdekteré město. Šťastný start, zdraví a štěstí po celý rok 2014 přejeme všem našim občanům. Podívejte se.

Životní jubileum

Životní jubileumDne 30. listopadu oslavil své významné životní jubileum - 90 let, pan František Kabeláč z Bojenic. Popřát přišli pan starosta Pavel Souhrada s místostarostou Jaromírem Fukou. Přejeme pevné zdraví a ještě mnoho spokojených let.

Vítání dětí 2013

V pátek dne 22. listopadu 2013 přivítal starosta obce Pavel Souhrada na radnici v Bernarticích nové občánky. Na úvod vítání vystoupily děti základní školy s pásmem básniček a písniček. Vítání samotné bylo rozděleno na dvě části. Vítání dětí 2013V prvé starosta přivítal Matěje Nováka, Petra Stejskala, Terezu Peškovou, Stellu Bartůňkovou, Jakuba Musila, Martina Kříže a Josefa Hrádka, ve druhé skupině pak Vítání dětí 2013Dominika Soldáta, Rozálii Kroufkovou, Karolínu Kolpekovou, Magdalénu Soukupovou, Václava Michajlova ale i Anetu Dolejškovou z Borovan, Matyáše Petra ze Zběšiček a Jana Kosinku z Křenovic. Pár fotografií.

Bernartice z jiného pohledu

Podívejte se na Bernartice z pohledu, který nám poskytl jako dárek se souhlasem zveřejnit pan Petr, za nějž mu děkujeme.  http://www.youtube.com/watch?v=rznQdp_UUxU 

Nová hasičská stříkačka

Nová hasičská stříkačkaZa finanční podpory grantu Jihočeského kraje ve výši 90 000,-Kč jsme zakoupili novou hasičskou stříkačku pro JPO III Bernartice. Přenosná motorová stříkačka TOHATSU VC85BS je "dvoutakt", obsah 746 ccm, výkon 2050 l/min při 0,6 MPa, váha 94 kg, cena 240 790,-Kč. Finanční podíl naší obce je 150 790,-Kč. Stříkačka je určena pro zásah.Nová hasičská stříkačka

Soutěž Vesnice roku 2013 - získané ocenění

Soutěž Vesnice roku 2013 - získané oceněníVýsledky soutěže Jihočeská vesnice roku 2013 byly slavnostně vyhlášeny dne 22.8.2013 ve vítězné obci Chelčice, které toto ocenění získaly již podruhé. Naše obec byla oceněna oranžovou stuhou. Toto ocenění se uděluje za spolupráci se zamědělci. S tímto oceněním je spojena i finanční odměna ve výši 900 000,-Kč. Cenu převzal starosta s předsedou ZD Bernartice Pavlem Novotným. Pár foto v galerii

Ve čtvrtek 22. srpna 2013 v 17,00 hodin přijela do Bernartic celostátní hodnotitelská komise Oranžové stuhy ve složení: Ing. Marie Pechrová,  Ing. Dagmar Adámková, Ing. Karel Šilpoch, Ing. František Winter, Ing. Stanislav Rampas a  Ing Marie Straková.

Komisi zajímala především spolupráce obce se zemědělskými subjekty, hospodařícími na katastrálním území Bernartic. Na dotazy členů hodnotitelské komise odpovídal starosta obce Pavel Souhrada, předseda zemědělského družstva Bernartice Pavel Novotný, předseda zemědělského družstva Nemějice Miroslav Hron a ing. Václav Tupý odpovídal na dotazy,  týkající se protipovodňových opatření na našem území. Nakonec si všichni prohlédli areál zemědělského družstva v Bernarticích a protipovodňová opatření na bernartickém potoce v Týnské ulici u Tintěrů.  V Jestřebicích si komise prohlédla hospodářství soukromého zemědělce Václava Kofroně a nové areály zemědělského družstva Bernartice. 

In-line závody v Srlíně - 3. ročník

In-line závody v Srlíně - 3. ročníkV sobotu 17.8. odpoledne se v Srlíně konal 3. ročník závodů na kolečkových bruslích. Letos se na soutěžení přihlásilo celkem 26 zájemců. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích, a čtyřech měřených disciplínách. Dvě kola závodů a dvě kola zručnosti. Děti soutěžily na rovince před "zámkem" na úseku cca 110 m dlouhém -absolvovali čtyřikrát v jedné disciplíně, ostatní kategorie měly úsek dlohý cca 1 km. Vše absolvovali všichni dvakrát včetně občerstvení uprostřed. Mimo to na odpočinutí a odreagování , ale i pobavení všech přítomných, byly disciplíny zručnosti - nosení vody v kelímku a hokej s míčkem - slalom. Za krásného počasí se všichni dobře bavili. A výsledky? V dětech do 12 let byl nejrychlejší Matěj Prokop před Janem Chudobou a Matějem Čermákem, v kategorii žen zvítězila Michaela Haškovcová před Ivanou Haškovcovou a Libuší Kotalovou, v mužích do 4é let zvítězil Zdeněk Souhrada mladší před Jakubem Tláškem a Milanem Haškovcem a v kategoii nad 41 let zvítězil Zdeněk Souhrada starší před Františkem Vavrekem a Jaromírem Tupým. In-line závody v Srlíně - 3. ročníkVíce fotek. Výsledkové listiny jsou v příloze.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
2013 08 17 In line Srlín výsledky 2013.pdf In-line závody v Srlíně - 3. ročník 1251.1 Kb

Bojenice - slavnostní otevření nové hasičské zbrojnice

Bojenice - slavnostní otevření nové hasičské zbrojniceV sobotu dne 20. července 2013 se v odpoledních hodinách uskutečnilo slavnostní otevření nově vybudované hasičské zbrojnice v Bojenicích. Po původní, která stála vedle kapličky, zůstal jen urovnaný prostor. V doprovodu malé dechovky promluvil velitel místních hasičů Aleš Kroupa, starosta obce Pavel Souhrada a z Okresního sdružení dobrovolných hasičů v Písku pan Novák. Poté došlo na slavnostní přestřižení pásky a přítomní mohli nahlédnou dovnitř. Kolem 17. hodiny byla nová hasičská zbrojnice ještě posvěcena bernartickým farářem. Více fotek ve fotogalerii.

100 let sokola Bernartice - výstava

100 let sokola Bernartice - výstavaSokol Bernartice oslaví v letošním roce sté výročí od vsého založení. K tomuto výročí byla dne 1. května 2013 v malém sále sokolovny otevřena výstava. Výstava bude zpřístupněna každou středu od 13 do 18 hodin, pátek od 8 do 16 hodin a v sobotu od 8 do 11 hodin. Další oslavy budou probíhat dne 22.6.2013 na fotbalovém stadionu. Podrobnosti budou postupně zveřejnovány na vývěskách obce. Pár fotek z výstavy.

Výzva k podání nabídkové ceny "Oprava komunikace Bernartice - Jestřebice

Publikace - Sborník prací z historie a dějin umění - 7/2013 - nabídka v knihovně

Oznámení záměru prodat pozemek č.37 v k.ú.Srlín - na úřední desce

Webkamera - pohled z kostelní věže
Tisk článku

Lední hokej v Bernarticích

Lední hokej v BernarticíchPřípravy 60. let trvání hokeje v Bernarticích - více v odd sport

Tisk článku

Dnes je: 25.04.2014

Svátek slaví: Marek

aktuality

Zasedání zastupitelstva obce Bernartice dne 29.4.2014 - pozvání

Veřejné zasedání zastupitelstva obce Bernartice se bude konat v úterý dne 29. dubna 2014 od 19,00 hodin v kulturním domě v Srlíně. Všichni jste srdečně zváni.


1.máj v Bernarticích - pozvánka na jarmark

Zveme všechny spoluobčany na tradiční prvomájový jarmark na náměstí do Bernartic. V zasedací místnosti obecníhoúřadu bude výstava léčivých a exotických rostlin, na chodbě radnice výstava "Válečný rok 1942" a v obecní knihovně v době od 9,30 do 11,00 hodin výstava ke 100. výročí narození Generálmajora Rudolfa Severina Krzáka. Plakát.


100. výroči narození generála Rudolfa Severina Krzáka

100. výroči narození generála Rudolfa Severina KrzákaV pátek dne 4. 4. 2014 se konala vzpomínková akce ke stému výročí narození generála Rudolfa Severina Krzáka.Proběhlo položení venců a květin na hrob generála Krzáka, odhalení pamětní desky na rodném domě a poté v sokolovně vzpomínkový podvečer s předáním pamětních ocenění. Více ve fotogalerii.


Povídání o vinutých perlách

Povídání o vinutých perláchPětačtyřicet žen z Bernartic a blízkého okolí se sešlo ve středu v podvečer v přísálí sokolovny, aby se seznámily s výrobou skleněných vinutých perel, ze kterých se kdysi na Šumavě vyráběly zvláštní, v našem kraji neznámé, krásné šperky. Tuto tradiční výrobu obnovila jako své hoby paní Hedvika Zahálková, povoláním šumavská hajná. K této zálibě ji přivedly drobné nálezy skleněných perel, úlomků skla, někdy i korálků v potocích a místech bývalých sklářských hutí. Paní Hedvika předvedla a slovem provázela, jak v plameni sklářského hořáku taví tyčky skla různých barev, jak se tato tavenina navíjí na kovové špejle namočené do speciální hmoty, aby perle šly po vychladnutí stáhnout. Povídání o vinutých perláchV průběhu předvádění se také prohlížela řada výrobků: jednotlivé perle, náušnice i větší náročně zdobené perle, které se dají nosit jako šperk. Velmi zajímavá byla možnost vyrobit si pod vedením paní Hedviky vlastní perlu. A tak se několik žen přesvědčilo, že toto tradiční a náročné řemeslo vyžadující trpělivost, pečlivost a nadšení přináší doslova přetavenou krásu přírody v nádherný skleněný šperk. Všechny účastnice večera se rozcházely s pocitem, že se opět seznámily s něčím novým v příjemném prostředí a milé společnosti. Díky patří paní Zahálkové a Marii Veverkové, která ji ze Šumavy do Bernartic pozvala.                                              Ludmila Veverková

 


Sobotní provoz bernartické pošty

Od 1. 3. 2014 zrušila Česká pošta sobotní provoz své pobočky v Bernarticích. Rada obce a zastupitelstvo obce s tímto krokem nesouhlasí a podpořilo starostu jednáním s představiteli České pošty. Jednání proběhlo v úterý. Představitelům pošty byly sděleny naše požadavky se zdůvodněním. Česká pošta odůvodňuje zrušení sobotního provozu především ekonomikou s tím, že sobotní provoz je extrémně drahý a málo využitý. Případné opětovné zavedení by mohlo být kompenzováno omezením provozu ve všední den. K nahlédnutí je text dopisu obce Bernartice. Česká pošta se k tomuto písemně vyjádří.Text odpovědi bude také zveřejněn. Text dopisu.


Letní svoz komunálního odpadu

Firma COMPAQ Votice oznamuje, že dne 31. 3.2014 bude poslední zimní termín svozu popelnic. Tímto dnem začíná letní svoz, tedy každých 14 dní. První LETNÍ SVOZ popelnic bude dne 14.4.2014 a dál každý další SUDÝ týden, vždy v pondělí.


Kompostéry - výzva k podání žádosti o přidělení.

Obec Bernartice vyzývá trvale bydlící občany na území obce k podání žádostí o přidělení kompostéru. Obec bude kompostery přidělovat dle dotačních podmínek. Výzva.


Divadelní představení v Srlíně.

Divadelní představení v Srlíně.V sobotu dne 22. 3. 2014 se konalo v Srlíně další vystoupení Divadelního souboru SDH Božejovice. Letos s nastudovanou hrou Pavla Rudy Maříka "Chyťte zloděje". Jako každý rok se ochotnickému souboru podařilo zaplnit sál místního kulturního domu do posledního místečka. Po divadelním představení se Ti, kteří zůstali pobavili při hudbě pana Cézy. Pár fotek ve fotogalerii.


3. bernartická heligonka

3. bernartická heligonkaV sobotu dne 22. března 2014 se v bernartické sokolovně konal již třetí ročník přehlídky heligonkářů. V letošním ročníku vystoupilo mnoho známých tváří, ale i několik nových muzikantů, kteří se ucházelio přízeň posluchačů. Více ve fotogalerii.


IX. ples obce Bernartice

IX. ples obce Bernartice V pátek 14. března 2014 se konal v Bernarticích v sokolovně již devátý obecní ples.  K tanci a poslechu tentokrát hrála skupina Sextet band z Písku. Překvapením večera bylo vystoupení členů skupiny REVERS KABARET PARODI z Týna nad Vltavou. Foto ve fotoalbu.

Děkujeme  všem, kteří se podíleli na přípravě plesu a také všem sponzorům, kteří přispěli finančně nebo věcnými dary do tomboly.

Naopak se omlouváme všem, kterým jsme způsobyly trable se situací, která nastala v průběhu večera a sice nefunkčností (ucpáním) sociálního zařízení v celé sokolovně.  

 


Informace k rekonstrukci Žďákovského mostu

Vedoucí ODSH Ing. Klasa z Krajského úřadu zajistil informaci Ředitelství silnic a dálnic k plánované rekonstrukci Žďákovského mostu. Stav je následující.


Charitativní sbírka oděvů.

Charitativní sbírka oděvů.Obec Bernartice opět uspořádala pro Diakonii Broumov charitativní sbírku oděvů a opět byli naši občané ochotni darovat potřebné věci. Za Diakonii jim děkujeme.


Blahopřání k životnímu jubileu.

29. února 1924 se v Kolišově narodily a "dnešní den" - 28. 2.2014 společně slaví krásné kulaté narozeniny paní Miloslava Blažková, rozená Mikšovská, a paní Růžena Procházková, rozená Komárková.

Událost, dalo by se říci nikterak zvláštní, kdyby .... . se obě dámy nenarodily právě 29. února, obě v Kolišově, obě téměř ve stejnou hodinu a pár kroků od sebe, stejně jako dnes, kdy žijí obě v Bernarticích a opět pár kroků od sebe a kdyby ty narozeniny nebyly tak krásně kulaté.   Oběma oslavenkyním přejeme hodně zdraví, pohody a hodně hodně krásných okamžiků, které jim určitě pomáhají mít stále dobrou náladu a životní optimismus.

V zastoupení všech občanů přeje starosta.


Sokolovna v Bernarticích obměňuje vybavení.

Sokolovna v Bernarticích obměňuje vybavení.Devadesát nových židlí a patnáct stolů do sokolovny vyrobila firma PF nábytek ve Veselíčku za celkovou cenu 170 000,- Kč. Jak se u nových stolů a na nových židlích sedí odzkoušeli bernartičtí hasiči v sobotu 15. února na tradičním hasičském plese.Sokolovna v Bernarticích obměňuje vybavení.Sokolovna v Bernarticích obměňuje vybavení.


Přehled srážek - informativně

Přehled srážek v Bernarticích od roku 2006 s členěním po měsících. Zajímavou statistiku nám zpracovala Mgr. Dana Růžičková. Děkujeme.


Oprava bytu v sokolovně

Oprava bytu v sokolovněOpravu bytu v bernartické sokolovně provádí firma Charypar z Bernartic. Byt projde kompletní rekonstrukcí. Nové podlahy, příčky, otlučení omítek a nahození stěn i stropů, nové rozvody elektřiny, nové plynové topení, okna, dveře, vodoinstalace, odpady. Rozpočet opravy je na 314000,- Kč. Nový správce sokolovny by se mohl nastěhovat začátkem léta.Oprava bytu v sokolovněOprava bytu v sokolovněOprava bytu v sokolovněOprava bytu v sokolovně


František Mikolášek - životní jubileum

František Mikolášek - životní jubileum19. 2. oslaví devadesáté narozeniny bernartický rodák a čestný občan Bernartic, autor knih o bernartické historii a především velký bernartický patriot pan profesor František Mikolášek. Vše nejlepší a především zdraví a elán do další práce přejí BERNARTIČTÍ. Za obec Bernartice: Pavel SouhradaFrantišek Mikolášek - životní jubileum. Pár fotografií ve fotogalerii.

S gratulecí k devadesátým narozeninám bernartickému rodákovi a patriotovi panu Františku Mikoláškovi přišli i zástupci obce Bernartice, starosta Pavel Souhrada a místostarosta Jaromír Fuka. Narozeninový dort se symbolickou podkovou pro štěstí vyrobilo a darovalo pekařství pana Františka Malého.


Nezvaná návštěva na radnici

Nezvaná návštěva na radniciVe středu 15.1.2014 přibližně ve 21,15 došlo ke vloupání do budovy radnice. Pachatel si počínal velice zručně, se znalostí prostředí. Do budovy se dostal z části od školy vylomením dveří, odpojil telefonní ústřednu, vylomil další dveře v horní části radnice a odpojil zabezpečovací zařízení. Rozbrusem otevřel trezor a dále řádil v kancelářích. Vyhazoval obsah šuplíků a skříní. Z kanceláře odcizil notebook, z trezoru hotovost ve výši 53 000,- Kč. Škoda na dveřích a ostatním zařízení kanceláří je přibližně 20 000,- Kč, škoda na historickém trezoru, který přežil první republiku, nacistické řádění v Bernarticích, epochu národních výborů, Ruskou invazi v roce 1968 i sametovou revoluci, je nevyčíslitelná. Foto.


Zpívání v kostele 2013

Zpívání v kostele 2013Jako každým rokem, tak i v předvánoční čas 2013 se v kostele sv. Martina v Bernarticích konalo vystoupení. Pod vedením Mgr. Milady Jirouškové zaspíval sbor složený z dětí školou povinných ale i vyšlých, ale věrných sboru mnoho koled. Opět se kostel zaplnil do posledního místa. Více ve foto.


Silvestrovský pochod 2013

Silvestrovský pochod 2013Slavnostní patnáctý ročník silvestrovského pochodu Kolem Bernartic jsem zahájili před bernartickou radnicí. V letošních střípcích z historie se věnovala průvodkyně Ludmila Veverková třem nejvýznamnějším budovám – kostelu sv. Martina, radnici a škole. Pořadatel pochodu, starosta obce Pavel Souhrada, přivítal pochodníky a prozradil, že cílem je vesnička Bojenice. Poté se vydal „průvod“ (tradičně zhruba 200 lidí) Týnskou ulicí k areálu zemědělského družstva. Předseda ZD Pavel Novotný se pochlubil nejen vzorným areálem a hospodařením družstva, ale mohli jsme i nahlédnout do některých provozů. Přítomní byli jistě některými údaji mile překvapeni. Do Bojenic jsme se vydali dvěma trasami různé náročnosti. V Bojenicích nás přivítal pan Aleš Kroupa a předvedl nám novou „hasičárnu“, slavnostně otevřenou v letošním červenci.

Z historie jsme si připomněli, že se v Bojenicích narodil 16. 5. 1792 farář a pozdější děkan v Bechyni František Sláma. „Byl jedním z nejznamenitějších kněží buditelů, prosazoval výuku češtiny a podnikal také sbírky na chudé. “ (Chleborád: Popis okresu bechyňského)

Předseda ZD i starosta obce seznámili přítomné se současnými událostmi a hospodařením obce. Před námi však byla ještě prohlídka sběrného dvora, kde byl pochod slavnostně zakončen. Více ve foto.

Když se setmělo, odstartoval pan Marek Jiroušek z Podolí velkolepý ohňostroj, při kterém se tajil dech, ozýval se jásot a potlesk a mohlo by nám ho závidět kdekteré město. Šťastný start, zdraví a štěstí po celý rok 2014 přejeme všem našim občanům. Podívejte se.


Životní jubileum

Životní jubileumDne 30. listopadu oslavil své významné životní jubileum - 90 let, pan František Kabeláč z Bojenic. Popřát přišli pan starosta Pavel Souhrada s místostarostou Jaromírem Fukou. Přejeme pevné zdraví a ještě mnoho spokojených let.


Vítání dětí 2013

V pátek dne 22. listopadu 2013 přivítal starosta obce Pavel Souhrada na radnici v Bernarticích nové občánky. Na úvod vítání vystoupily děti základní školy s pásmem básniček a písniček. Vítání samotné bylo rozděleno na dvě části. Vítání dětí 2013V prvé starosta přivítal Matěje Nováka, Petra Stejskala, Terezu Peškovou, Stellu Bartůňkovou, Jakuba Musila, Martina Kříže a Josefa Hrádka, ve druhé skupině pak Vítání dětí 2013Dominika Soldáta, Rozálii Kroufkovou, Karolínu Kolpekovou, Magdalénu Soukupovou, Václava Michajlova ale i Anetu Dolejškovou z Borovan, Matyáše Petra ze Zběšiček a Jana Kosinku z Křenovic. Pár fotografií.


Bernartice z jiného pohledu

Podívejte se na Bernartice z pohledu, který nám poskytl jako dárek se souhlasem zveřejnit pan Petr, za nějž mu děkujeme.  http://www.youtube.com/watch?v=rznQdp_UUxU 


Nová hasičská stříkačka

Nová hasičská stříkačkaZa finanční podpory grantu Jihočeského kraje ve výši 90 000,-Kč jsme zakoupili novou hasičskou stříkačku pro JPO III Bernartice. Přenosná motorová stříkačka TOHATSU VC85BS je "dvoutakt", obsah 746 ccm, výkon 2050 l/min při 0,6 MPa, váha 94 kg, cena 240 790,-Kč. Finanční podíl naší obce je 150 790,-Kč. Stříkačka je určena pro zásah.Nová hasičská stříkačka


Soutěž Vesnice roku 2013 - získané ocenění

Soutěž Vesnice roku 2013 - získané oceněníVýsledky soutěže Jihočeská vesnice roku 2013 byly slavnostně vyhlášeny dne 22.8.2013 ve vítězné obci Chelčice, které toto ocenění získaly již podruhé. Naše obec byla oceněna oranžovou stuhou. Toto ocenění se uděluje za spolupráci se zamědělci. S tímto oceněním je spojena i finanční odměna ve výši 900 000,-Kč. Cenu převzal starosta s předsedou ZD Bernartice Pavlem Novotným. Pár foto v galerii

Ve čtvrtek 22. srpna 2013 v 17,00 hodin přijela do Bernartic celostátní hodnotitelská komise Oranžové stuhy ve složení: Ing. Marie Pechrová,  Ing. Dagmar Adámková, Ing. Karel Šilpoch, Ing. František Winter, Ing. Stanislav Rampas a  Ing Marie Straková.

Komisi zajímala především spolupráce obce se zemědělskými subjekty, hospodařícími na katastrálním území Bernartic. Na dotazy členů hodnotitelské komise odpovídal starosta obce Pavel Souhrada, předseda zemědělského družstva Bernartice Pavel Novotný, předseda zemědělského družstva Nemějice Miroslav Hron a ing. Václav Tupý odpovídal na dotazy,  týkající se protipovodňových opatření na našem území. Nakonec si všichni prohlédli areál zemědělského družstva v Bernarticích a protipovodňová opatření na bernartickém potoce v Týnské ulici u Tintěrů.  V Jestřebicích si komise prohlédla hospodářství soukromého zemědělce Václava Kofroně a nové areály zemědělského družstva Bernartice. 


In-line závody v Srlíně - 3. ročník

In-line závody v Srlíně - 3. ročníkV sobotu 17.8. odpoledne se v Srlíně konal 3. ročník závodů na kolečkových bruslích. Letos se na soutěžení přihlásilo celkem 26 zájemců. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích, a čtyřech měřených disciplínách. Dvě kola závodů a dvě kola zručnosti. Děti soutěžily na rovince před "zámkem" na úseku cca 110 m dlouhém -absolvovali čtyřikrát v jedné disciplíně, ostatní kategorie měly úsek dlohý cca 1 km. Vše absolvovali všichni dvakrát včetně občerstvení uprostřed. Mimo to na odpočinutí a odreagování , ale i pobavení všech přítomných, byly disciplíny zručnosti - nosení vody v kelímku a hokej s míčkem - slalom. Za krásného počasí se všichni dobře bavili. A výsledky? V dětech do 12 let byl nejrychlejší Matěj Prokop před Janem Chudobou a Matějem Čermákem, v kategorii žen zvítězila Michaela Haškovcová před Ivanou Haškovcovou a Libuší Kotalovou, v mužích do 4é let zvítězil Zdeněk Souhrada mladší před Jakubem Tláškem a Milanem Haškovcem a v kategoii nad 41 let zvítězil Zdeněk Souhrada starší před Františkem Vavrekem a Jaromírem Tupým. In-line závody v Srlíně - 3. ročníkVíce fotek. Výsledkové listiny jsou v příloze.


Bojenice - slavnostní otevření nové hasičské zbrojnice

Bojenice - slavnostní otevření nové hasičské zbrojniceV sobotu dne 20. července 2013 se v odpoledních hodinách uskutečnilo slavnostní otevření nově vybudované hasičské zbrojnice v Bojenicích. Po původní, která stála vedle kapličky, zůstal jen urovnaný prostor. V doprovodu malé dechovky promluvil velitel místních hasičů Aleš Kroupa, starosta obce Pavel Souhrada a z Okresního sdružení dobrovolných hasičů v Písku pan Novák. Poté došlo na slavnostní přestřižení pásky a přítomní mohli nahlédnou dovnitř. Kolem 17. hodiny byla nová hasičská zbrojnice ještě posvěcena bernartickým farářem. Více fotek ve fotogalerii.


100 let sokola Bernartice - výstava

100 let sokola Bernartice - výstavaSokol Bernartice oslaví v letošním roce sté výročí od vsého založení. K tomuto výročí byla dne 1. května 2013 v malém sále sokolovny otevřena výstava. Výstava bude zpřístupněna každou středu od 13 do 18 hodin, pátek od 8 do 16 hodin a v sobotu od 8 do 11 hodin. Další oslavy budou probíhat dne 22.6.2013 na fotbalovém stadionu. Podrobnosti budou postupně zveřejnovány na vývěskách obce. Pár fotek z výstavy.


Výzva k podání nabídkové ceny "Oprava komunikace Bernartice - Jestřebice
více
Publikace - Sborník prací z historie a dějin umění - 7/2013 - nabídka v knihovně
více
Oznámení záměru prodat pozemek č.37 v k.ú.Srlín - na úřední desce
více
Webkamera - pohled z kostelní věže
více

Lední hokej v Bernarticích

Lední hokej v BernarticíchPřípravy 60. let trvání hokeje v Bernarticích - více v odd sport

anketa

Líbí se Vám nový vzhled stránek?

Ano
odpověď Ano(70%)
70%
Ne
odpověď Ne(30%)
30%